Preferencje
Ekoi Crazy Days, aż do 60% opustu 1 Bidon na narzędzia Ekoi W PREZENCIE od łącznej kwoty zakupu 850 zł

Mistrzostwa Świata w kolarstwie

Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym należą do największych zawodów kolarskich na świecie. Ale czy wiedzieli Państwo, że w rzeczywistości obejmują one kilka wydarzeń?

Czym są mistrzostwa świata w kolarstwie?

Pierwsze prawdziwe kolarskie mistrzostwa świata, które były otwarte dla zawodowców, odbyły się w 1927 roku. Wcześniej wyścig był otwarty tylko dla amatorów.

Od początku istnienia mistrzostwa świata w kolarstwie są organizowane przez UCI (Union Cycliste Internationale), a kraj organizujący zmienia się co roku.

W przeciwieństwie do większości innych wyścigów, w mistrzostwach świata biorą udział zespół narodowy. Obecnie, w zależności od liczby punktów UCI przyznanych każdemu narodowi, kraje mogą wystartować w wyścigu z jednym do dziewięciu kolarzy.

Tęczowa koszulka

Obrońca tytułu mistrza świata będzie nosił tęczową koszulkę przez rok w wyścigach, w których startuje.

Każdy kolarz, który zdobył przynajmniej jedno mistrzostwo świata w swoim życiu, będzie nosił tęczową obwódkę na rękawach swojej koszulki przez całą swoją karierę.

Różne wydarzenia

W rzeczywistości mistrzostwa świata w kolarstwie obejmują różne imprezy, czy to dla mężczyzn czy kobiet:

Lista nagród 2020

Edycja 2020 odbyła się w Imola, we Włoszech. Jazda na czas, jak również start i meta wyścigu drogowego odbyły się na legendarnym torze wyścigowym Imola.

Wyścig odbył się we włoskim mieście Imola

W wyścigu mężczyzn zwyciężył francuski kolarz Julian Alaphilippe, który wyprzedził Belga Wout Van Aert. W tym samym czasie jazdę na czas wygrał Włoch Filip Ganna.

W wyścigu kobiet, Anna Van Der Breggen ukończyła podwójnie, wygrywając zarówno wyścig szosowy, jak i jazdę na czas. Jest ona dopiero drugą kobietą, która dokonała tego wyczynu po Francuzce Jeannie Longo w 1995 roku.

Z powodu pandemii Covid-19 w 2020 roku odwołane zostały zawody juniorów i do lat 23.

Mimo, że mistrzostwa świata należą do najważniejszych wyścigów rowerowych na świecie, są one wciąż nieco mniej popularne niż Tour de France lub Olimpiada.